Facebook | CZ SK HU
Infolinka ZDARMA
800 100 238

Mlžení oken

Mlžení je jeden z výrazů, který se užívá pro kondenzaci vodních par. Jiným názvem označující tentýž jev je rosení.

Mlžení oken je fyzikální jev

V ovzduší je vždy rozptýlena voda ve formě mikrokapiček. Jedná se o vodní páry. Je to voda v plynném skupenství a lze ji měřit jako vzdušnou vlhkost. Ať už se jedná o vzduch v uzavřených vnitřních prostorách objekt, nebo v otevřeném venkovním prostředí vzdušná vlhkost je přítomna téměř všude. Je-li vzdušná vlhkost ve formě mikrokapiček vodní páry ochlazena, zkapalní při určité teplotě na tekutou vodu. Zde už mluvíme o rosení, pocení, mlžení.

Intenzivním větrání ano či ne?

Rosení se na oknech objevuje zejména při chladném venkovním počasí. Často se mluví o intenzivním větrání. Znamená to nejlépe do průvanu vyvětrat vnitřní vydýchaný vzduch, a to krátce otevřením okenních křídel. Záměrem je vyměnit obsah vzduchu v místnosti. Důvod je nejen kvůli vlhkosti, kterou je prostor pokoje nasycen, ale i hygienický. Nejméně účinné a nejdražší, jsou pootevřená okenní křídla na ventilaci. Teplo stoupající od radiátoru uniká přímo ven a vyvětrání je velmi zdlouhavé. Vnitřní prostory se sytí vlhkostí, která vzniká fungováním domácnosti. Čím menší je prostor, tím dříve je vodními parami nasycen. V menší ložnici bude vyvětrání o malinko rychlejší než v obývacím pokoji. Stejně tak bude v menším pokoji dříve vzduch nasycen vlhkostí, kterou je třeba odvětrat.

Nejvíce problémů s mlžením skel ( rosení oken ) se objevuje v kuchyni, v ložnici a v koupelně. V kuchyni může pomoci odsavač par odvádějící z kuchyně vlhkost. V koupelně je možno instalovat chytrý větrák, který se sám spustí např. při 60% vlhkosti. Ložnice je asi nejožehavější otázka. Jedna osoba během spánku vyprodukuje až 0,5L vody. Násobeno počtem osob se dostaneme k množství vlhkosti na objem vzduchu v místnosti. Často je to právě ložnice, kde je rosení oken nejkritičtější také proto, že topení je na noc zastaveno nebo ztlumeno. Teplý vzduch od radiátoru stoupá ke sklu, které ohřívá. Čím chladnější bude povrch skel, tím hůře. Vliv má izolační vlastnost skla, teplota venkovního i vnitřního prostředí.

Jak řešit mlžení oken?

Pokud jsou okna dobře izolovaná a je problém pouze v odvětrání, stačí intenzivně větrat. U starších oken je vhodné seřízení kování a často pomůže výměna původních skel za moderní izolační trojskla v plastových oknech a euro oknech. U oken špaletových (kastlových) a zdvojených (šroubovaných) lze výměnou dvojskel dosáhnout výrazného zlepšení i úspory energií. Ve střešních oknech či dveří je řešení obdobné a variantou může být i nejmodernější dvojsklo s meziskelní fólií Heat Mirror.  

Více jak 20 let zkušeností s výměnou skel
Odborné posouzení oken u Vás zdarma a nezávazně
Nepožadujeme zálohy, platba až po předání díla
Působíme po celém území České republiky a Slovenska
Neváhejte nám hned napsat

Kontaktní údaje jsou důležité, nejen pokud si budete přát návštěvu našeho technika.
Tato návštěva je vždy bezplatná a nezávazná (není podmíněna podpisem závazné objednávky).

Mgr. Očadlík Martin
Mgr. Očadlík Martin
Manažer kvality
Sleva 29% při odeslání formuláře
Odkud jste se o nás dozvěděli?
Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Kontakt
Infolinka ZDARMA
800 100 238

TOSPUR, s.r.o.
Zámoraví 1655
763 61 Napajedla
IČ: 269 30 579

Sledujte nás na Facebooku